Nasz adres

Wieś Trzyrzeczki znajduje się w gminie Dąbrowa Białostocka, która jest otoczona przez Dolinę Biebrzy i Wzgórza Sokólskie, dzięki temu zapewnia wiele atrakcji. Można tu znaleźć liczne zabytki kulturowe jak np. drewniany kościół św. Anny z XVII w., Sanktuarium Maryjne wraz z Cudownym Obrazem Matki Boskiej w Różanymstoku, schrony z okresu II wojny światowej oraz śródleśną galerię rzeźb. Oprócz tego okolica zachęca do kontaktu z naturą i aktywnego wypoczynku. Dostępne szlaki umożliwiają rowerowe, piesze oraz wodne wycieczki po terenach cennych przyrodniczo, a wszystko to w towarzystwie niezwykłych zwierząt i roślinności. Dodatkowymi atrakcjami są również cykliczne imprezy organizowane przez gminę, okoliczne wsie i miasteczka. Tutaj natura łączy się z kulturą i historią, dzięki czemu dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Dolina Górnej Biebrzy

Jednym z najważniejszych miejsc w okolicy jest Dolina Górnej Biebrzy, gdzie na szczególną uwagę zasługuje Biebrza i wiszące torfowisko źródliskowe objęte programem Natura 2000. Natomiast na miłośników historii czeka cmentarzysko składające się z ponad 170 kamieni pochodzące prawdopodobnie z późnego średniowiecza bądź z nowożytności.

Tereny Doliny Górnej Biebrzy mają jeszcze więcej do zaoferowania, m.in.:

  • wyspy na mokradłach,
  • kompleks leśny Trzyrzeczki,
  • wieś Krasnybór, Szuszalewo i Różanystok,
  • wieże widokowe,
  • Linię Mołotowa.

Ścieżki edukacyjne

Tak wartościowe przyrodniczo miejsce, jak Biebrzański Park Narodowy wymaga dogłębnego poznania. Zapewnia to leśna ścieżka przyrodnicza, na trasie której znajdują się tablice edukacyjne, a wszystko to w niedalekiej odległości od naszych domków wypoczynkowych. Do wyboru są dwie ścieżki – „Las” oraz „Szuszalewo-Nowy Lipsk”. Każda z nich pozwala na kontakt z naturą i obserwowanie wielu gatunków roślin i zwierząt, czyli m.in. zawilców gajowych, borsuków, sójek, jeleni szlachetnych oraz orlików krzykliwych.

Szlaki turystyczne

Popularnymi atrakcjami w okolicy Trzyrzeczek są liczne szlaki turystyczne, a w tym również wodne, których długość można dopasować do umiejętności i sprawności fizycznej. Najkrótszy z nich ma 8 km i rozpoczyna się w Kamiennej Nowej, a kończy w Trzyrzeczkach. Najbardziej wymagający jest szlak o łącznej długości 31 km.

Ponadto piesze i rowerowe szlaki turystyczne pozwalają na dogłębne odkrywanie urokliwej okolicy, a szczególnie trasa „Wokół Basenu Górnego Biebrza”, która liczy ok. 110 km.

Nasz adres

home
Uroczysko Trzyrzeczki
Michał Stankiewicz